S nástupem do 1. třídy se toho hodně změní, jak pro Vaše dítě, tak pro Vás. Změny a starosti začínají už před samotným nástupem. Už během posledního roku ve školce musíte dítě pomalu připravovat na to, co ho čeká další rok – škola. Jako rodič se musíte rozhodnout, do jaké základní školy své dítě přihlásíte a kam ho nakonec doopravdy zapíšete.
Jaké faktory rozhodují o tom, jakou základní školu nakonec vyberete? Myslíme si, že nejdůležitější by pro Vás měly být recenze od rodičů, kteří už na dané škole své děti mají. Poté určitě využijte všech možností a školu navštivte během tzv. dní otevřených dveří. Promluvte si s učiteli, s ředitelem nebo ředitelkou, udělejte si obrázek o tom, jak daná škola funguje.
Pokud už máte vybráno, o škole se s dítětem bavte, školu mu ukazujte a opět, zkuste školu s dítětem několikrát navštívit ještě před samotným začátkem školy. Také je dobré zkontaktovat se s ostatními rodiči, aby na sebe děti byly zvyklé i mimo školní prostředí.
A jaká je vhodná příprava pro Vaše dítě? Tak nejdůležitějším faktorem je určitě pozitivní motivace. Poté s dítětem nakupte všechnu potřebnou výbavu, nebylo by dobré, aby mu hned první dny v nové škole něco chybělo. Určitě i školáci potřebují pravidelný režim. Budete vědět, v kolik potřebujete odcházet do školy, podle toho bude mít nařízený budík a budete ráno vstávat, podle ranního vstávání je potřeba si určit, v kolik večer dítě bude chodit spát. Ideální doba spánku pro šestileté dítě je pořád cca 9 hodin, proto, pokud vstáváte každý den ráno v 6 hodin, dítě by mělo denně usínat okolo 21. hodiny, v zimních měsících i dříve.
První měsíc netrapte dítě domácím studiem. Ve škole je toho pro ně nového až, až. Je potřeba postupný nástup. Určitě vše konzultujte s třídní učitelkou, s třídním učitelem. Ptejte se jich, jak Vaše dítě adaptaci ve škole zvládá.
Prvňák také potřebuje, asi jako všechny děti, kvalitní stravu, která mu po celý den dodá energii.
Je doopravdy potřeba myslet na spoustu věcí a dítěti nástup do 1. třídy co nejvíce usnadnit. Dělejte s ním doma úkoly, dovysvětlujte mu věci, které chápe méně. Také myslete na odpočinek a zábavu. Je potřeba všechny tyto nové povinnosti prokládat relaxem a zábavou, dítě musí odpočívat a musí mít i mimoškolní aktivity.