Rybíz a angrešt známe všichni. Jejich plody mají široké spektrum použití, jako marmelády začínaje a jako víno konče. A víme jaká je pro tyto rostliny správná výživa a hnojení? Odborníci vysvětlují, že vliv hnojení na výnosy i kvalitu ovoce rybízu a angreštu může být různý, podle toho, kterých živin mají tyto bobuloviny nedostatek. Nejvíce je na výživu náročný černý rybíz. Jak tedy na to správně jít? Rybíz a angrešt mají v období své plodnosti vysoké nároky zejména na dusík a draslík. Z dusíkatých hnojiv se doporučuje zapravit do půdy dusičnan amonný, síran amonný a močovinu. Pokud se jedná o fosforečná hnojiva, tak asi nerychlejší účinek má superfosfát. A dobrá rada je, že na kyselých půdách, poznáme je například podle mechu, je dobré použít mletý fosfát, ten se zapravuje do půdy na podzim.
Problematika kyselých půd
Pokud mají rostliny nedostatek vápníků, který je právě na těchto půdách, projevuje se to na listech chlorózou. U drobného ovoce má vápník význam i pro plody, které díky němu mají neutralizované kyseliny. Ale pozor! Nesmíme to, ale s vápnem přehánět, provádí se to jen na velmi kyselých půdách. Obě plodiny, tedy angrešt a rybíz potřebují půdu neutrální, nebo jen mírně kyselou. Pozor ještě na jednu věc, pokud dodáváme vápník rostlinám, které ho potřebují, tak vápníme na podzim a počkáme tři týdny, než rostlinám dáme organická, nebo i průmyslová hnojiva.
Citlivost obou plodin na nedostatek mědi a bóru
Na to je toto drobné ovoce velmi citlivé. Pokud mají nedostatek bóru, tak se deformují mladé listy a starší listy mají hnědé zbarvení. Zde musím plodinám dodat borax. U nedostatku mědi mají rostliny krátké výhony a navíc špatně vyzrávají. Tady pomáhá postřik síranem amonným. Samozřejmě, že nejvhodnější výživou je kompost, kdy ho přidáváme do půdy i během vegetace. A při vysazování můžeme dát až dva kilogramy kompostu k jednomu keři a v době plného růstu až několik kilogramů.