Když si koupíte vystřihovánku nějakého hradu, jde o model z papíru, který si snadno sestavíte doma na psacím stole. Potřebujete k tomu jen lepidlo, nůžky, pravítko a pár dalších kancelářských potřeb. Můžete být i upoutaní na invalidní vozík a za pár dnů máte hotový Karlštejn, Křivoklát nebo třeba hrad Kost.
Když se provádí montáž betonového plotu, je to také svým způsobem skládačka, stavebnice, ale zde už nevystačíte s nůžkami a lepidlem a s poklidným prostředím psacího stolu. Budete muset vynaložit značnou fyzickou námahu, anebo využít mechanizaci, např. mobilní jeřáb.
Základem jsou otvory pro sloupky
Začíná se výkopovými pracemi po vyměření roztečí na betonové sloupky. Každý z nich vyžaduje kruhový otvor o hloubce zhruba 80 cm. Sloupky se betonují do země v dvoumetrových roztečích, a je-li sloupků mnoho, řekněme nějakých třicet, bude to poměrně zdlouhavá a namáhavá práce. Otvory pro sloupky si můžete nechat vykopat firmou, která provádí výkopové práce, anebo si nechat vystavět betonový plot na klíč.
Betonový plot na klíč
Výstavba oplocení na klíč se vyplácí hlavně tam, staví-li se plot do větší výšky, než jeden metr. Mezi sloupky se totiž vkládají tenké betonové panely, z nichž každý váží přes sedmdesát kilo. Pokud je pokládáte pouze u země, není to tak namáhavé a ve dvou lidech se to dá zvládnout, ale při zvedání panelů nad hlavu je to heroický výkon, hodný kulturistů. Zde se obvykle bez mechanizace neobejdete, zvláště u delších plotů.
Výstavba oplocení na klíč se vyplácí i z toho důvodu, že je to práce se zárukou, a s pojištěním. Firma se zaručuje, že vám nepoškodí stávající majetek, a že odvede práci, na kterou se můžete spolehnout. Dobře odvedená práce má také vliv na životnost oplocení, která je dle výrobců v délce několika desítek let. Uvádí se, že by mělo jít o období zhruba čtyřiceti let.