I když existuje celá řada Čechů, kteří stále nedají dopustit na klasické vláknové žárovky, čím dál tím více se začínají prosazovat daleko efektivnější alternativy v podobě LED diodových zdrojů světla. Ty jsou daleko lepší, a to ve všech ohledech. Tím největším plusem jsou samozřejmě jejich úsporné vlastnosti, které jsou na mnohem vyšší úrovni než u klasických světelných zdrojů. V některých případech můžete ušetřit až pětinásobek.
Drahé, ale dobré
Někdo může namítnout, že LED žárovky jsou až zbytečně drahé a proti tomuto argumentu se nedá nic namítnout. Skutečně. Za kvalitní moderní světelný zdroj dnes zaplatíte okolo dvou stovek. Na první pohled to vypadá jako dostatečný argument. Ovšem pouze na první pohled. Člověk znalý věcí moc dobře ví, že moderní svítidlo nebude muset za rok za dva měnit za nové, ale že mu může vydržet sloužit klidně i deset let. A to i v případě, že bude svítit takřka nepřetržitě. U běžné wolframové žárovky se životnost počítá právě zhruba na jeden až dva roky. Pokud si to tedy propočítáte pořádně, zjistíte, že nejmodernější zdroje světla jsou nakonec i levnější.
Běžně se neprodávají pouze LED žárovky a jejich variace, ale také trubice, které jsou vyrobeny rovněž na stejném technologickém základu. I ty však mají prakticky totožné vlastnosti. Trubice se v domácnostech už příliš nepoužívají, zářivky už nejsou tolik v kursu, ale v mnoha rozličných provozovnách stále fungují jako osvětlení. U LED trubic platí jednoduché pravidlo. Čím více jsou v zápřahu, tím více se vyplatí. Proto, kdybyste je chtěli mít třeba doma, je vhodné je umístit například do dílny, kde je předpoklad, že budou v kuse zapnuté v delším časovém intervalu. Stejně jako u klasických zářivek není nejvhodnější je neustále zapínat a vypínat .