Cesta z Prahy vlakem – jestliže plánujete ubytování v penzionech České Budějovice, pak zpravidla zamíříte do těchto míst osobním autem. My bychom vám ovšem rádi doporučili buď vozidlo tentokrát ponechat doma, anebo alespoň pověřit jen jednoho dobrovolníka, který se do „Budějc“ dopraví autem, a vy ostatní budete cestovat vlakem z pražského Hlavního nádraží. Je to totiž jedna z nejkrásnějších vlakových tratí ve střední Evropě, vyplatí se zaujmout místo u okna, nejlépe po levé straně ve směru jízdy, např. v uličce před uzavřeným kupé, a sledovat podmanivou okolní krajinu České Sibiře a poté i úsek z Tábora do Veselí nad Lužnicí podél Lužnice. Po celou dobu se tu nebudete nudit.
Cyklostezka na Hlubokou nad Vltavou – když se řekne „cyklostezka“, ve většině případů bude vedena v terénu, který bude alespoň zčásti zvlněný, pokrytý kameny a výmoly, bude se tu střídat asfalt, polní cesta, šotolina, travnatá plocha, beton, zkrátka pestrá plejáda různých typů povrchu. To ovšem neplatí o deset kilometrů dlouhé asfaltové ploše, která směřuje z centra města až pod zámecký areál v Hluboké. Stezka kopíruje tok Vltavy, vede téměř ideálně po rovině, a to je skvělá příležitost vyzkoušet tu in-line brusle. Takových dlouhých přírodních „inlajnů“ v Česku mnoho není.
Vyjížďka na Kleť – kdo se rozhodne prožít dovolenou v jihočeské metropoli, obvykle nebude trávit veškerý čas na jednom místě, ale zatouží zavítat i do blízkého okolí. Mnoho zájemců většinou míří do Třeboně nebo do Českého Krumlova, ale vy byste mohli z budějovického centra vyjet po silnici č. 143 směrem na Homoli a Křemži a obdivovat odtud působivé výhledy na krajinu podhůří Šumavy – Blanského lesa. Z Křemže pokračujte do Holubova a Krasetína, kde ponecháte vůz, a vyvezete se sedačkovou lanovkou na Kleť. Anebo můžete na vrchol vystoupat na kole, pokud jste dostatečně zdatní. Z Kleti je fantastický výhled do okolí a vede tudy velmi pěkný úsek po cyklostezce č. 1166, tzv. Mechovou cestou směrem na rozhlednu Granátník, Srnín, Přísečnou, až do Českého Krumlova.